Zalety bazy noclegowej w Rowach

Baza noclegowa w Rowach ma charakter zdecydowanie kameralny – nie jest ona nastawiona na tłumy turystów, chociaż miesięcznik Wprost uznał Rowy za "polską Riwierę". Rowy oferują noclegi w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wczasowych, domkach letniskowych oraz kwaterach prywatnych – każdy kto chce odpocząć nad Bałtykiem znajdzie tutaj miejsce idealne dla siebie i swojej rodziny. Nie ma problemu z wyżywieniem – posiłki można przygotowywać samodzielnie, a do dyspozycji turystów jest sieć punktów gastronomicznych takich jak restauracje, bary, smażalnie ryb czy kawiarnie.

Rowy z historią w tle

Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że teren współczesnej osady rybackiej był zamieszkiwany przez Słowian spokrewnionych z Kaszubami. Założenie osady przypisuje się często XI – wiecznym uciekinierom z Wolina, którzy postanowili po napaści Wikingów lub Duńczyków poszukać miejsca bezpiecznego do życia. Pierwsza wzmianka o Rowach pochodzi z 1282 roku. Osada nosiła wtedy nazwę Roune. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że osada była siedliskiem piratów – Braci Witaliskich, których działalność została ukrócona przez Krzyżaków.

W XIV wieku osadę odwiedził Henryk Derby – rycerz z Lancaster, który w późniejszym okresie stał się królem Anglii (Henryk IV). Zatrzymał się tutaj będąc w drodze do Gdańska, gdzie celem jego podróży miało być udzielenie pomocy Zakonowi Krzyżackiemu oblegającemu Wilno, przy czym w ostateczności do tej wizyty nigdy nie doszło, gdyż Derby z niewiadomych przyczyn zakończył swoją podróż właśnie w Rowach. Inną iście królewską wizytę złożył szwedzki król Gustaw Adolf. To jemu przypisuje się tajną nocną wizytę u ukochanej dziewczyny z Rowów, która to wizyta uwieńczona została udzieleniem ślubu przez przymuszonego do tej ceremonii pastora.

Celebracja urokliwej plaży

Bałtyk ma specyficzne moce uzdrawiające – leczy nie tylko rany na ciele, ale i na psychice. W dosłownym znaczeniu zwalcza rozmaite choroby fizyczne, a także pomaga odzyskać równowagę psychiczną czyli pomaga odstresować się i napełnić pozytywną energią. Pobyt na plaży bardzo dobrze wszystkim zrobi. Warto wiedzieć, że w Rowach są dwa miejsca do plażowania – jedno jest "tekstylne", a drugie jest rajem dla naturystów, oficjalnie oznaczonym jako "Naga plaża". Na zachód od Rowów jest wybrzeże klifowe, które koniecznie trzeba zobaczyć. Klify są naturalną atrakcją tej okolicy.

2 thoughts on “Zalety bazy noclegowej w Rowach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>