Zalety bazy noclegowej w Rowach

Baza noclegowa w Rowach ma charakter zdecydowanie kameralny – nie jest ona nastawiona na tłumy turystów, chociaż miesięcznik Wprost uznał Rowy za "polską Riwierę". Rowy oferują noclegi w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wczasowych, domkach letniskowych oraz kwaterach prywatnych – każdy kto chce odpocząć nad Bałtykiem znajdzie tutaj miejsce idealne dla siebie i swojej rodziny. Nie ma problemu z wyżywieniem – posiłki można przygotowywać samodzielnie, a do dyspozycji turystów jest sieć punktów gastronomicznych takich jak restauracje, bary, smażalnie ryb czy kawiarnie.

Rowy z historią w tle

Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że teren współczesnej osady rybackiej był zamieszkiwany przez Słowian spokrewnionych z Kaszubami. Założenie osady przypisuje się często XI – wiecznym uciekinierom z Wolina, którzy postanowili po napaści Wikingów lub Duńczyków poszukać miejsca bezpiecznego do życia. Pierwsza wzmianka o Rowach pochodzi z 1282 roku. Osada nosiła wtedy nazwę Roune. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że osada była siedliskiem piratów – Braci Witaliskich, których działalność została ukrócona przez Krzyżaków.

W XIV wieku osadę odwiedził Henryk Derby – rycerz z Lancaster, który w późniejszym okresie stał się królem Anglii (Henryk IV). Zatrzymał się tutaj będąc w drodze do Gdańska, gdzie celem jego podróży miało być udzielenie pomocy Zakonowi Krzyżackiemu oblegającemu Wilno, przy czym w ostateczności do tej wizyty nigdy nie doszło, gdyż Derby z niewiadomych przyczyn zakończył swoją podróż właśnie w Rowach. Inną iście królewską wizytę złożył szwedzki król Gustaw Adolf. To jemu przypisuje się tajną nocną wizytę u ukochanej dziewczyny z Rowów, która to wizyta uwieńczona została udzieleniem ślubu przez przymuszonego do tej ceremonii pastora.

Celebracja urokliwej plaży

Bałtyk ma specyficzne moce uzdrawiające – leczy nie tylko rany na ciele, ale i na psychice. W dosłownym znaczeniu zwalcza rozmaite choroby fizyczne, a także pomaga odzyskać równowagę psychiczną czyli pomaga odstresować się i napełnić pozytywną energią. Pobyt na plaży bardzo dobrze wszystkim zrobi. Warto wiedzieć, że w Rowach są dwa miejsca do plażowania – jedno jest "tekstylne", a drugie jest rajem dla naturystów, oficjalnie oznaczonym jako "Naga plaża". Na zachód od Rowów jest wybrzeże klifowe, które koniecznie trzeba zobaczyć. Klify są naturalną atrakcją tej okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>