Konstrukcje tam wodnych – Solina

Południowy kraniec województwa podkarpackiego przypisany jest Bieszczadom. Rejon ten, to nie tylko porośnięte lasami wysokie góry i rozległe panoramiczne Połoniny, wytyczone szlakami. To także inne miejsca wyszukanego spokoju i refleksji, z pośród których szczególnie wyróżnia się miejscowość Solina, położona na terenie powiatu leskiego.

Solina przyciąga turystów głownie w okresie letnim, łącząc oferowane rozmaite atrakcje turystyczne z obecnym tutaj na każdym kroku idealnym zapleczem do uprawiania turystyki żeglarskiej, zapewniając rodzinny odpoczynek nad wodą. Położona jest w bliskiej odległości od Ustrzyk Dolnych ok. 22,2 km. Od Leska zaś około 18 km na tzw. przesmyku pomiędzy dwoma sztucznymi jeziorami: Zalewem Solińskim i Jeziorem Myczkowskim. Miejscowość znana jest głównie z walorów letniego wypoczynku, bowiem jako jedyna na terenie południowego Podkarpacia i w okolicy Bieszczad, stanowi duże centrum turystyki i sportów wodnych.

Zaletą dla osób, które zdecydują się na noclegi w Solinie jest propozycja wypoczynku nad wodą – liczne przystanie wodne, możliwość żeglowania i rejsy stateczkiem. Noclegowa oferta to nie tylko campingi, ośrodki wczasowe ale także kwatery prywatne w samej Solinie i okolicy (tu lista: Solina noclegi – meteor-turystyka.pl). To niebywała atrakcja – możliwość zwiedzania zapory wodnej (elektrowni wodnej), wybudowanej w latach 1961-1968, uruchomionej w 1968 roku. Jest to największa w Polsce tama rzeczna i hydroelektrownia. Ma moc 200 MW, posiada 4 turbozespoły, natomiast posiada wysokość 82 metry, długość 664 metry, a kubaturę prawie 760 000 metrów kwadratowych.

Przebywając w Solinie warto udać się do pobliskiego Myczkowa, położonego w odległości około 20 kilometrów na południowy zachód, by zobaczyć tam pochodzącą z XIX wieku cerkiew i kościół. Tutaj też znajduje się zbudowana w latach 1955-1960 zapora spiętrzająca wody rzeki San. Powstała jako zbiornik tzw. wyrównania dobowego dla pobliskiego Zalewu Solińskiego (nadmiar wody jest przepompowywany). Jezioro zaporowe ma długość około 26 kilometrów, a długość linii brzegowej około 150 kilometrów.

Solina i okolice to miejsca idealne do wypoczynku nad wodą. Gdy zdecydujemy się tutaj na wypoczynek warto zobaczyć także pobliski Polańczyk, położony w odległości około 24 kilometrów, miejscowość o charakterze wczasowo-wypoczynkowym, uznaną za uzdrowisko lub Olchowiec, miejscowość również leżącą nad zalewem Solińskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>