Co warto zobaczyć w Obornikach Śląskich?

Jeśli chcielibyśmy spędzić kilka dni w spokojnym miejscu, z malowniczymi krajobrazami oraz łagodnym klimatem, powinniśmy pomyśleć o wycieczce do Obornik Śląskich. Jest to miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim, często nazywane „zielonymi płucami Wrocławia”. Kiedyś te wszystkie jego atuty oraz odkryte tutaj źródła tak zwanej szczawy żelazistej (wody mocno nasyconej dwutlenkiem węgla) sprawiły, że była to miejscowość uzdrowiskowa. Dziś możemy podziwiać tutejszą zabudowę uzdrowiska jako zabytek wpisany na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W tej chwili jest to głównie miasto, do którego warto się wybrać w celach wypoczynkowo-turystycznych. Znajduje się tutaj bardzo bogata baza noclegów, dlatego też łatwo znajdziemy odpowiednie dla nas noclegi.

Oborniki Śląskie mogą poszczycić się dużą ilością miejsc, w których historia pozostawiła swoje ślady. Warto zatem zobaczyć tutaj wspomniane dawne uzdrowisko, w którego skład wchodzą sanatoria, dom opieki, dom zdrojowy oraz park zdrojowy – w większości pochodzące z XIX wieku. Zachowały się one w na tyle dobrym stanie, że są nadal użytkowane. Mieszczą się w nich zakłady opiekuńcze, szkoła oraz domy mieszkalne. Powinniśmy zwrócić także uwagę na tutejsze budowle sakralne. Jedna z nich to wybudowany na przełomie XIX i XX wieku neogotycki kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Drugi powstał w 1906 roku i kiedyś był kościołem ewangelickim, dziś zaś mieści się w nim rzymskokatolicka parafia świętego Tadeusza Judy i Antoniego Padewskiego.

Nie zaszkodzi się również wybrać na dworzec kolejowy, który wybudowano w XIX wieku oraz zabytkową pocztę. Bardzo ciekawym miejscem jest również neobarokowa willa z mansardowym dachem, w której przebywały opiekujące się pacjentami sanatorium siostry boromeuszki. Budynek nazywa się Domem Panien Śląskich. Niemniej interesujący jest „zamek” czyli dawny pałac rodu Schaubertów, którzy byli kiedyś właścicielami Obornik. Jest to budynek neogotycki, zbudowany w stylu angielskim. Niestety, po wojnie pałac został przejęty i zmodernizowany przez PGR do tego stopnia, że z jego historycznej części zachowała się jedynie oktagonalna wieża. Warto również wybrać się na ulicę Dworcową, by zobaczyć z bliska tamtejszą willę z ogrodem, która tak jak większa część zabytków, pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>